Biyografi
  • Rize’nin İyidere İlçesine bağlı bir Derebeyi ailesi olan METE AİLESİ, 17.Yüzyılın sonlarında Orta Asyadan Doğu Karadeniz Bölgesine göç eden Kıpçak Türklerinden (KUMANLAR)' soyuna bağlıdır.Karadeniz bölgesine yerleşmesiyle Anadolu topraklarına kök salmış olan aile Osmanlı İmparatorluğu´nun, bölgenin adalet ve asayişini tesisi için büyük ailelere ve aşiretlere verilen 25´ler tebasına dahildi.

    Ağalık ve beylik sistemi ile yönetilen aile 17.Yüzyılın sonlarına doğru aile kaynaklarına göre METO MEHMET AĞA ile başlayan soyağacı grafiği günümüze kadar devam etmektedir.Soyadı kanunu öncesi Metozade soyadı ile bilinen aile soyadı kanunundan sonra büyü bir bölümü METE soyismini alarak değiştirmiştir.
    Aile içinde Metozade, Meto, Meteoğlu olarak soyadı taşıyan aile bireylerimiz mevcuttur.

    Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinde 1810 yıllarında Meto Mehmet Ağa, Osman Ağa, Derviş Ağa gibi Ailenin söz sahibi beylerinin Osmanlı Devletine Öşür (Tarım) vergisi verdikleri belgelerle kanıtlanmıştır.

    Birçok savaşa asker gönderen Mete Ailesi Sarıkamış'ta 9 evladını şehit vermiştir.Kurtuluş savaşı milli mücadele döneminde Devlete büyük hizletleri bulunan Metozade Hüseyin Efendi dedemiz başta olmak üzere bir çok kahramanların ve devlet büyüklerinin bulunduğu bu büyük aileyi sizlerde tanıyın..

Beğen